Maximize your potential

Maximize your potential
Jocelyn K. Glei

احتمالاً بسیار این جمله را شنیده‌اید که “علاقه خود را دنبال کنید” اما آیا صرف دنبال کردن علاقه کافیست؟
جدا از مساله علاقه در مسیر شغلی و زندگی، استعداد هم حائز اهمیت است.
البته مهارت‌ها را می‌توان تقویت کرد، اما اغلب چیزی وجود دارد که ما به طور طبیعی در آن مهارت داریم و طبیعتاً از انجام آن لذت می‌بریم؛ چه علم، چه ریاضی و چه هنر!
به حداکثر رساندن پتانسیل شما به این معناست: استعداد طبیعی و اشتیاق خود را در یک مسیر قرار دهید.

این ۶ زیرعنوان ، الهام گرفته از تفکرات متخصصان و تأثیرگذارانی مانند کال نیوپورت و جاشوا فوئر، نشان می دهد که چگونه هر کسی می تواند به راحتی به پتانسیل خود دست یابد. در این کتاب، شما این موارد را می‌آموزید:
• چرا نباید روی عنوان شغلی تمرکز کنید
• چگونه می توانید شانس خود را افزایش دهید
• و چرا کمک خواستن موجب میشود خوب به نظر برسید


 1. برای یافتن شغل رویایی خود، روی سبک زندگی که می خواهید و مهارت هایی که دارید تمرکز کنید.
  پیدا کردن شادی در کار بیش از آنکه به وظایف شغلی مربوط باشد، به فرهنگ و سبک زندگی آن شغل برمی‌گردد. در اصل مهارت در رساندن شما به اهداف شغلی مهم‌تر از اشتیاق است.
 2. برای شغل خود ماموریت تعیین کنید و پذیرای فرصت‌ها باشید.
  یک راه برای اینکه عنوان رو راحت‌تر درک کنید، این است که روی یک ماموریت تمرکز کنید، نه عنوان شغلی‌تان! یک ماموریت که بیان کند چه چیزی را می‌خواهید انجام دهید و کدام مشکلات را می‌خواهید حل کنید. در مورد آینده، لازم نیست فکر کنید که شانس با شما نیست. چرا که شانس بک نیروی مرموز نبوده و می‌توانید با هوشیاری و پذیرا بودن فرصت‌های مختلف آن را پرورش دهید! هرچه افراد بیشتری را ملاقات کنید، بیشتر از داستان‌ها و شخصیت‌ها الهام گرفته و فرصت‌های شغلی خواهید داشت!
 3. با پذیرفتن اشتباهات و درخواست کمک کردن، اشتیاق به بهبود و پیشرفت را در خود ایجاد کنید!
  برای منافع شغلی، باید برای نکرش بهتر تلاش کنید. نباید خود را با دیگران مقایسه کنید، بلکه در عوض عملکرد دیروز خود را با عملکرد امروزتان مقایسه کنید. بر یادگیری و رشد تمرکز کرده،تسلیم مشکلات نشوید و چالش‌ها را به عنوان فرصتی برای یادگیری و پیشرفت قلمداد کنید! از اشتباه کردن و از درخواست کمک کردن نترسید! اگر نپذیرید که به کمک نیاز دارید، و اجازه ندهید کسی به شما آموزش دهد، نمی‌توانید پیشرفت کنید یا یاد بگیرید. مطالعات نشان می‌دهد وقتی از کسی درخواست کمک می‌کنید، نه تنها از نگاه او احمق به نظر نمی‌رسید، که او تمایل دارد شما را توانمندتر ببیند.
 4. استفاده از ژورنال یک راه آسان برای توسعه ایته است، حتی زمانی که یک تیم خلاق ندارید!
  داشتن دفترچه روزانه یا ژورنال فقط راهی برای ثبت یک رکورد برای آیندگان نیست، بلکه راهی برای نوشتن افکار و ایده‌ها و تبدیل شدن به تابلوی صدای خود است، یعنی ایده‌هایتان را بررسی کنید و ببینید کدامیک هنوز پتانسیل پرورش دارد.
  در این کار صرفاً نوشتن مهم نیست بلکه مرور کردن صفحات قدیمی به طور مداوم اهمیت دارد.
 5. برای ایجاد روابط انعطاف‌پذیر، در مورد سود و چگونگی همکاری هر دو طرف پذیرا باشید.
  سعی کنید به یاد داشته باشید که رابطه تجاری ایده آل یک همکاری قوی است که در آن هر دو طرف با خوشحالی به آنچه می خواهند می رسند. راه ایجاد این نوع رابطه، تشکیل یک قرارداد اجتماعی است که شرایط نحوه همکاری شما را مشخص می کند. هنگامی که به وضوح آنچه را که از رابطه انتظار دارید تعریف کنید، مدیریت آن بسیار آسان تر خواهد بود.
  بنابراین سؤالات خود را بپرسید و دریابید که چه چیزی می توانید به طرف مقابل ارائه دهید – و او آماده است چه چیزی برای شما فراهم کند.
  روابط قبلی نیز می تواند به شما کمک کند. در مورد آنچه در گذشته موثر بوده است و همچنین آنچه که موثر نبوده و می خواهید از آن اجتناب کنید صحبت کنید. همانطور که در حال ساختن قرارداد اجتماعی خود هستید، به نوبت به یکدیگر بگویید که در روابط کاملاً موفقی که در گذشته داشتید چه اتفاقی افتاده است. و از شریک جدید خود بپرسید که شریک قبلی او چه کاری انجام داده تا آن را به خوبی کار کند.
 6. به علت نگرانی به علت خطرات و مشکلات احتمالی، فرصت‌ها را از دست ندهید!
  گریزی از این واقعیت نیست که ما در دنیایی غیرقابل پیش بینی زندگی می کنیم و برای ما غیرممکن است که از هر نتیجه ممکن تصمیماتی که می گیریم بدانیم. مهم نیست چقدر اطلاعات جمع آوری می کنید، مهم نیست که چقدر سعی می کنید آگاهانه ترین تصمیم ممکن را بگیرید، باز هم می توانید با شک و نگرانی در مورد اینکه آیا انتخاب درستی کرده اید یا خیر.
  این ترس‌ها بخشی از بیزاری ذاتی ما از ریسک هستند، اما شما می‌توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که بر روی فرصت‌هایی تمرکز کند که بخشی از تصمیم‌هایی است که می‌گیرید، نه مشکلات احتمالی.
  هیچ فایده‌ای در یافتن چیزهایی برای نگرانی وجود ندارد. آنچه مهم است، دیدن گذشته از این نگرانی ها به فرصت های شگفت انگیزی است که پیش رو نیز وجود دارد.

خلاصه نهایی( پیام کلیدی کتاب):
با مشورت و ابزار مناسب می توانید از پتانسیل خود نهایت استفاده را ببرید. همه چیز در مورد ایجاد فرصت ها، تقویت مهارت های خود، پرورش روابط خود و یادگیری نحوه مدیریت ریسک است.